Atnaujintas Kultūros paso paslaugų teikimas. Paslaugų teikėjai ir mokyklos siūlydami ir užsakydamos paslaugas turi vadovautis Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais. VISA info paskelbta DUK ir paslaugos teikėjų, mokyklos koordinatorių paskyrose.

Rašto kelias

Renginio informacija
Kategorijos: Kultūros paveldas,Kita
Skirta klasėms: 3-7
Kaina mokiniui: 3 EUR
Renginio trukmė: 45 min.
Plačiau: www.lsim.lt
Galimas mokinių ir juos lydinčių asmenų skaičius vienoje teikiamoje paslaugoje: 8 - 33
Organizatorius
Lietuvos švietimo istorijos muziejus
svietimomuziejus@gmail.com
+370 650 41018
Renginio adresai:
  • Kauno m. sav. Kaunas Vytauto pr. 52
Aprašymas

Pirmosiose senosiose mokyklose rašymui naudotos medžiagos – popierius ir pergamentas – buvo brangūs, todėl rašyti mokytasi vaškinėse lentelėse, rašymui naudojant smailintą pagaliuką, vadinamą stiliumi. Mokantys rašyti, rašymui naudodavo žąsies plunksnas, jas nusmailinę peiliuku ir pamirkę į rašalines, pripildytas rašalo. Kadangi rašalas ilgai džiūdavo, jam džiovinti buvo barstomi valyti pelenai. XIX a. rašymo pradžiamoksliui naudotos grifelinės lentelės ir grifeliukai. Atsiradus pramonei, parduotuvėse galima buvo nusipirkti metalines, fabrikuose gamintas plunksnas, o nagingi meistrai ilgalaikes plunksnas pasidirbdavo iš buitinio ar militaristinio metalo laužo. XX a. tarpukario laikotarpiu, mokyklose masiškai naudoti „koteliai“ – metalinės plunksnos, įstatytos į medinį kotelį. Retais atvejais, turtingų tėvų vaikai turėjo pusiau automatinius parkerius, kurie buvo pripildomi rašalu, naudojant pipetės tipo kojelę . Edukacinis užsiėmimas „Rašto kelias“ vyksta specialiai pritaikytoje edukacinėje erdvėje „Pasakyta – parašyta“, leidžiančioje patraukliai supažindinti moksleivius su įdomia ir sudėtinga rašto istorija bei atlikti edukatoriaus pateiktas užduotis naudojant skirtingas anksčiau paminėtų rašymo priemonių kopijas: stilių, vaško lenteles, metalinius plunksnakočius, kreidinius pieštukus, grifelines lenteles, žąsies plunksnas. Galimybė išbandyti senąsias rašymo priemones leis moksleiviams pajusti ir suprasti kaip mokėsi jų seneliai ir proseneliai, susimąstyti ir bandyti įsivaizduoti koks kruopštus ir kantrybės bei laiko reikalaujantis buvo viduramžių vienuolių darbas, kurie knygas perrašinėjo naudodami žąsies plunksną. Atlikus užduotis moksleiviai bus įtraukti į diskusiją ir skatinami aptarti jiems iškilusius pastebėjimus išbandžius senąsias rašymo priemones, sužinojus ilgą rašto kelio istoriją bei palyginti praeitį su šiandiena, kai vis mažiau informacijos tenka užrašyti ranka.

Kultūros paso paslaugas gali rezervutoti/užsakyti tik mokyklos vadovo paskirtas asmuo - koordinatorius. Norėdami sužinoti koordinatoriaus kontaktus, spauskite čia.
Renginio kalendorius
Norėdami užsakyti paslaugas turite prisijungti .

Grįžti