Dėmesio! Mokinių skaičius užkrautas iš mokinių registro, kiekvienam mokiniui skiriant 12 EUR. Daugiau info pateikta DUK.

Daraktorinė mokykla

Renginio informacija
Kategorijos: Kultūros paveldas,Etninė kultūra
Skirta klasėms: 1-5
Kaina mokiniui: 2 EUR
Renginio trukmė: 60 min.
Galimas mokinių ir juos lydinčių asmenų skaičius vienoje teikiamoje paslaugoje: 15 - 30
Organizatorius
Šiaulių „Aušros“ muziejus
etnografija@ausrosmuziejus.lt
8 41 211198
Renginio adresai:
  • Šiaulių m. sav. Šiauliai Architektų g. 73
Aprašymas

Etnokultūrines edukacines veiklas Žaliūkių malūnininko sodyboje svariai papildo istorinio profilio edukacinis užsiėmimas „Daraktorinė mokykla“. Šio užsiėmimo metu pasakojama apie spaudos draudimo laikotarpiu (1864–1904 m.) Lietuvoje veikusias daraktorines (slaptąsias lietuviškas) mokyklas. Tokios slaptosios daraktorinės lietuviškos mokyklos, veikusios per 40 metų, yra unikalus reiškinys pasaulio švietimo istorijoje. Dažnai jos veikdavo paprastoje kaimo troboje, tokioje, kaip malūnininko troba. Todėl ši edukacinė erdvė puikiai tinka laikotarpio dvasiai atskleisti. Edukacinio užsiėmimo metu supažindinama, kokios buvo mokymosi sąlygos, mokymo priemonės, dėstomi dalykai, kaip dirbo ir gyveno daraktoriai. Edukacinio užsiėmimo dalyviai užsiėmimo metu rašo lietuvišką abėcėlę ant medinių lentelių žąsies plunksnomis, mirkydami jas į rašalą, pagamintą iš gesintų kalkių. Pristatomos muziejuje išsaugotos senoviškos tėvelių sukaltos ir nudažytos medinės dėžutės (kuprinės), dėžutės susidėti plunksnoms (penalai). Kiekvienas vaikas apžiūrinėja, pabando pakiloti ir suvokti kaip tuo laikotarpiu vaikai nešėsi į mokyklą knygeles, kitą turimą inventorių. Dalyviai sužino ir apie tuo metu neklusniems mokiniams taikytas bausmes – dažnas nežino, kas yra „beržinė košė“ (beržo rykštelė), tad ją gali pamatyti, o klūpėjimą ant žirnių – kad ir kaip būtų keista – beveik visi nori ir išbandyti. Edukacijos metu supažindinama su tuomete gyvenamąja žmogaus aplinka, rūbais, apavu, rakandais, kad moksleiviai geriau suvoktų kaip gyveno mūsų proseneliai ir apie kokį laikotarpį mes kalbame. Parodomos vyžos, naginės, klumpės ir trumpai papasakojama apie jas. Po pamokėlės visi norintys gali pavaikščioti su klumpėmis ir pasidalinti įspūdžiais.

Kultūros paso paslaugas gali rezervutoti/užsakyti tik mokyklos vadovo paskirtas asmuo - koordinatorius. Norėdami sužinoti koordinatoriaus kontaktus, spauskite čia.
Renginio kalendorius
Norėdami užsakyti paslaugas turite prisijungti .

Grįžti